Laser Fiber i CO2

Laser znakujący jest idealnym narzędziem do grawerowania tabliczek znamionowych. W przypadku konieczności umieszczenia oznaczeń ze względu na wymagania prawne, czy też personalizację zwykłych tabliczek informacyjnych, laser umożliwia wykonanie znakowania na materiałach samoprzylepnych, tworzywach sztucznych i metalach. Jest odpowiedni do tabliczek o standardowych wymiarach, jak i do nietypowych kształtów i rozmiarów.

Zarówno laserowe cięcie plastiku, jak i grawerowanie można wykonywać na wiele różnych sposobów. Laserem światłowodowym można znakować cały szereg stosowanych komercyjnie tworzyw sztucznych, takich jak poliwęglany, ABS, poliamidy i wiele innych. Proces ten jest szybki i zapewnia wysokiej jakości wykończenie. Dzięki krótkiemu czasowi dostosowywania ustawień oraz dużej elastyczności tego narzędzia, laser sprawia, że opłacalne jest znakowanie nawet bardzo krótkich serii.

Posiadamy maszynę firmy Trotec z wbudowanym podwójnym źródłem lasera – fiber i CO2. Dzięki temu istnieje możliwość łączenia pracy dwóch źródeł światła z jednym ustawieniem użytku.

Rodzaje tworzyw sztucznych odpowiednie do znakowania laserem:

Poliamid (PA)

Kopolimer akrylonitrylu, butadienu i styrenu (ABS)

Poliwęglan (PC)

Poliimid PI

Polietylen (PE)

Polistyren PS

Polipropylen (PP)

Polimetakrylan metylu (PMMA)

Poliformaldehyd (POM)

Poliester (PES)

Poliarylosulfon (PSU, PPSU)

Politereftalan etylenu PET

Polieteroketon (PEEK)

Silikon

Sposoby znakowania tworzyw laserem:

Zmiana koloru

Zmiana koloru na materiale gwarantuje najwyższą czytelność znaków. Znakowanie laserowe ze zmianą koloru jest zasadniczo procesem elektrycznym, który zmienia uporządkowanie makrocząsteczek (zmieniając ich kierunek). Nie jest usuwany żaden materiał, ale może nastąpić częściowe spienienie.

Laser wykorzystuje mało energii, ale generuje impulsy z dużą częstotliwością. W przeciwnym razie doszłoby do usuwania materiału lub ciągłego pienienia. Zmiana koloru jest możliwa dla wszystkich polimerów, a uzyskany kolor może być ciemniejszy lub jaśniejszy. W większości przypadku kolor będzie ciemny.

Ekspandowanie

W wyniku ekspandowania powstaje namacalny znak na materiale. Może być on postrzegany jako wywołany laserem „wżer”, który stopił część powierzchni. Wskutek szybkiego ochładzania, w obrabianym metalu powstają pęcherzyki powietrza. Pęcherzyki te pozostawiają namacalne wybrzuszenia.Laser wykorzystuje mniej energii, ale wysyła dłuższe impulsy. Ekspandowanie jest możliwe dla wszystkich polimerów, ale także niektórych metali. W zależności od materiału powstały ślad będzie jasny lub ciemny.

Nawęglanie

Nawęglanie umożliwia uzyskanie silnego kontrastu na jasnej powierzchni. W trakcie nawęglania laser nagrzewa powierzchnię materiału (min. do 100°C), a następnie emitowane są tlen i wodór oraz mieszanina obu tych gazów. Wskutek tego powstaje ciemniejszy obszar z wysokim stężeniem węgla. Laser wykorzystuje mniej energii, dlatego czasy znakowania są nieco dłuższe niż w przypadku innych procesów. Nawęglanie jest możliwe dla polimerów i biopolimerów, np. drewna lub skóry. Jako że nawęglanie zawsze pozostawia ciemne znaki, kontrast uzyskany na ciemnej powierzchni będzie minimalny.

Usuwanie

Usuwanie jest stosowane przy plastikach wielowarstwowych (laminatach). Podczas procesu usuwania wiązka laserowa usuwa górne warstwy, które zostały zaaplikowane na materiale podstawowym. Powoduje to powstanie kontrastu między kolorami odkrywanych warstw.

Przykładowe realizacje